MVDr. Henrich Müller

Moje pôsobisko je na Záhorí v Sobotišti, v oblasti najvačšej koncentrácie rodiacich oskoruší (vyše 80) v rámci bývalého Československa. Jarabine oskorušovej – oskoruša (Sorbus domestica L.) sa venujem už od svojej mladosti. Vždy ma zaujímalo, ako možno tieto pozoruhodné stromy rozmnožovať. Po mnohoročných skúsenostiach sa mi podarilo zvládnuť ich generatívne i vegetatívne rozmnožovanie. Vyhľadávaním a sledovaním som vyselektoval jedince, ktorých kvalitatívne vlastnosti stoja za ich rozmnožovanie.

Na dopestovanie podpníkov používam semená dobrých oskoruší, vrúble (jednoročné výhonky) odoberám z výnimočných oskoruší. Hlavnými výhodami štepených oskoruší oproti semenáčom sú, že začínajú rodiť oveľa skôr (v 7. – 10. roku) a rodia rovnako kvalitné ovocie ako strom, z ktorého bol vrúbeľ odobraný. Záujemcom o tieto vzácne stromy ponúkam svoje skúsenosti v podobe štepených stromčekov alebo semenáčikov.

MVDr. Henrich Müller
Sobotište 49, 906 05, Slovenská republika
henrich(.)muller(a)sorbusdomestica(.)sk
Mobil: +421 / 905 316 030
Copyright © 2009 MVDr. Henrich Müller  |  Kontaktný email: henrich(.)muller(a)sorbusdomestica(.)sk  |  Stránku vytvoril a prevádzkuje EWORKS.sk